W najbliższą niedzielę o 16.00 w Pałacu Kawalera w Śwoierklańcu spotkanie z Beatą Kiszel, dyrektor Muzeum w Tarnowskich Górach.
Beata Kiszel, tarnogórzanka, muzealniczka z trzydziestoletnim stażem, edukatorka, autorka wielu wystaw i scenariuszy lekcji muzealnych. Przez 10 lat organizowała konkurs plastyczny na „Najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową”. W 2010 roku wyróżniona Nagrodą Burmistrza Miasta w dziedzinie kultury. Od ponad trzech lat jest dyrektorem Muzeum w Tarnowskich Górach.
Ukończyła kilka uczelni – Uniwersytet Śląski w Katowicach – Wydział Pedagogiki i Psychologii oraz Podyplomowe Studia Historyczne, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie - Podyplomowe Studium Muzeologiczne, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach – Zarządzanie w kulturze, sztuce i turystyce kulturowej, a w bieżącym roku… i tu może być niezłe zaskoczenie - Wyższą Szkołę Bankową we Wrocławiu, oddział w Opolu. Dlaczego taka uczelnia? To będzie wyjaśnione podczas spotkania.
W trakcie jej krótkiego zarządzania Muzeum w Tarnowskich Górach miały miejsce dwa spektakularne wydarzenia – wypożyczenie Serwisu Carnalla z Deutsches Bergbau-Museum Bochum oraz powiększenie zbiorów o obraz Franza von Lenbacha przedstawiającego Guido Henckel von Donnersmarcka, który finalnie został ufundowany przez potomka portretowanego.
Jest zakochana w swoim rodzinnym mieście, w którym ma to szczęście mieszkać i pracować. Miała dwadzieścia lat, gdy została przewodnikiem PTTK. Przez wiele lat, w wolnym czasie, oprowadzała po Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Teraz, na zaproszenie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, szkoli kolejne kadry, dzieląc się swoim doświadczeniem. Uwielbia muzea, które jej zdaniem są magicznym miejscem. Jak podkreśla, z każdej ekspozycji wychodzi się bogatszym – intelektualnie! Swoją pasją zaraża rodzinę, przyjaciół i znajomych organizując wspólne wyjazdy do muzeów i galerii sztuki.
Prywatnie – żona i mama.
***
W sobotę i niedzielę oprowadzamy po Pałacu Kawalera wszystkich chętnych o 15.00, 17.00 i 18.00 racząc ich opowieścią o Blance i Guidzie. Zapraszamy serdecznie.
Salon Śląski, powstał w Pałacu Kawalera, staraniem Stowarzyszenia WRAZIDLOK.
Patronem tytularnym jest Wójt Świerklańca @Marek Cyl
Patronatu Salonowi Śląskiemu udzielił także Gminny Ośrodek Kultury w Nakle Śląskim.
Więcej: emagnaci.pl i Szlak Magnatów Przemysłowych
Projekt wykładów historycznych wspiera Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach.
Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Foto: Marek Panuś